Ruchomy, stały, lingwalny aparat ortodontyczny oraz nakładki Invisalgin

Celem aparatów ortodontycznych jest przywracanie prawidłowego ustawienia zębów szczęki i żuchwy.

Opublikowano: 18.01.2018

Celem aparatów ortodontycznych jest przywracanie prawidłowego ustawienia zębów szczęki i żuchwy. Leczenie rozpoczyna się w celu wyrównania i odpowiedniego ustawienia zębów w łukach zębowych.

Aparaty możemy podzielić na ruchome i stałe.

Aparaty ruchome

Aparatu ruchomego nie używa się przez całą dobę, pacjent ma możliwość wyjęcia go w każdej chwili. Skuteczność leczenia zależy więc w dużej mierze od systematyczności noszenia aparatu oraz stosowania się do zaleceń lekarza.

Należy go nosić 12-14 godzin na dobę. Zalecany jest dzieciom, które posiadają zęby mleczne lub mieszane.

Aparaty stałe

Aparaty stałe zbudowane są z łuków i zamków przymocowanych do zębów na czas leczenia. Aparatu stałego nie możemy swobodnie wyjmować, dlatego w jego przypadku higiena jamy ustnej jest utrudniona.

Z czego składa się aparat stały?

  • zamki ortodontyczne mocuje się je na zębach za pomocą kleju stomatologicznego, łączą one ze sobą wszystkie części stałego aparatu ortodontycznego.
  • łuk ortodontyczny to niklowo-tytanowy lub stalowy drut, który, przebiegając w szczelinach zamków, powoduje ruch zębów. Na każdym etapie leczenia używane są inne łuki, ponieważ odpowiadają one za inne działanie.
  • ligatury ortodontyczne (tzw. gumki) Ich zadaniem jest podtrzymanie łuku aparatu w szczelinie zamka, chroniąc go przed wypadnięciem czy przesunięciem. Przy okazji pozwalają pacjentom na odrobinę indywidualności i wystylizowania aparatu w ulubionym kolorze. Spokojnie, na każdej wizycie możesz zmienić kolor ligatur na inny.

Aparat stały zalecany jest dzieciom i dorosłym ze stałym uzębieniem.

Dostępne są różne rodzaje zamków ortodontycznych:

zamki metalowe wykonane z wysokiej jakości chirurgicznej stali nierdzewnej.

zamki estetyczne (kompozytowe bądź ceramiczne, szafirowe), które są niemal przezroczyste, dzięki czemu są mniej widoczne. Pomimo różnic wizualnych zamki pełnią tę samą funkcję i mają podobną budowę. W centralnej części zamka znajduje się szczelina, przez którą przebiega łuk ortodontyczny – kluczowy element aparatu, który odpowiada za jego działanie.

Ruchomy, stały, lingwalny aparat ortodontyczny oraz nakładki Invisalgin

Aparaty ortodontyczne lingwalne (językowe)

Wyglądem przypominają klasyczne aparaty, ale z zasadniczym wyjątkiem – zamki przyklejane są od wewnętrznej strony zębów, a więc z zewnątrz są zupełnie niewidoczne. Jednak nie każdemu można założyć standardowy aparat językowy. Przeciwwskazaniem są zwłaszcza choroby przyzębia, niskie zęby (niedostateczna wysokość części koronowej zęba do przyklejenia zamka), wąskie łuki, zła higiena. Okres przyzwyczajenia się do aparatu lingwalnego trwa zwykle nieco dłużej niż w przypadku klasycznych aparatów, ponieważ może powodować on przejściowe kłopoty z wymową, utrudniona jest także higiena.

Nakładki Invisalign

To przezroczyste nakładki ściśle obejmujące zęby, które wymienia się co 2 tygodnie. Sprawdzają się w przypadku niedużych wad. Są wygodne, siły wywierane na zęby są ściśle zaplanowane. Nakładki Invisalgin przesuwają zęby w powolny i kontrolowany sposób.
Nakładki wyjmuje się na czas posiłków i mycia zębów, dzięki czemu łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej niż w przypadku aparatu stałego.
Czas leczenia jest uzależniony jest od potrzeb danego pacjenta. Zazwyczaj jest porównywalny z czasem wymaganym podczas leczenia aparatem stałym.

Specjalizacje

Gabinetu IMPLANT-Art, Warszawa Mokotów

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)